Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jak asi víte, server AbcLinuxu a před tím Linux Hardware jsem založil a provozoval sám. Sebekriticky musím uznat, že moje odhady příjmů z reklamy byly silně nadhodnoceny, stejně jako náklady podhodnoceny. Bohužel v oblasti reklamy platí, že vítěz bere vše.
Proto jsem začal hledat alternativní způsoby financování. Z následné diskuse se realizovala výroba triček, které se velmi líbily. Prodej byl také úspěšný, prodalo se jich více než dvě stovky. Čistý příjem z této akce byl téměř dvacet tisíc korun, jenže jsem zakoupil vlastní server pro AbcLinuxu, který vyšel na téměř třicet tisíc.
Nabízela se spousta dalších možných aktivit, jenže ty by vyžadovaly podstatně více času, než jsem si mohl dovolit. Navíc se mi nelíbilo, že AbcLinuxu běželo na mém podnikání. Proto jsem využil nabídku pana Františka Hucka a společně jsme založili společnost AbcLinuxu s.r.o., která bude zastřešovat veškeré naše aktivity.
Tento krok bude mít pro náš server několik (doufám že) pozitivních důsledků. Prvním z nich je finanční polštář prvotní investice, který zajistí běh serveru na dostatečně dlouhou dobu. Dále jako právnická osoba budeme v očích inzerentů vypadat seriozněji. A hlavně - můžeme spustit nové projekty a služby, do kterých bych si sám nikdy netroufl.
První službou je prodej reklamy. Návštěvnost prudce roste, průměrně nás navštěvuje skoro dva tisíce lidí denně, měsíčně 40 000 různých návštěvníků. Konečně se začínáme stávat zajímavými pro inzerenty.
Dále začínáme provozovat maličký obchůdek v rámci naší kanceláře. Na skladě máme pálená CD Mandraku 9 za 50 Kč a oficiální GPL sety téže distribuce za 300 Kč. Do budoucna připravíme další várku triček. Také budeme zprostředkovávat prodej zboží a služeb partnerských firem.
V současnosti připravujeme školení Linuxu pro úplné začátečníky. První školení budou pokrývat instalaci Linuxu a posléze budou následovat kurzy, které účastníky naučí Linux konfigurovat a používat.
Na přání také nainstalujeme desktopy a servery. V první fázi v Praze a okolí, později přes partnery po celé republice. Uvažujeme i o linuxové hotline, která zde velmi chybí.
Chceme se profilovat jako místo, kde najdou pomoc a řešení jak jednotlivci, tak i firmy. Příští týden spouštíme velkou anketu, která nám umožní lépe vás poznat a zjistit vaše potřeby. Chceme naplnit náš slogan AbcLinuxu.cz - tady je tučňákům hej!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: